31 Aralık 2012 Pazartesi

Dilekçe Nasıl Yazılmalı ?

Dilekçe, herhangi bir türde isteği yada şikayetlerinizi bildirmek, resmi veya resmi olmayan özel kuruluşlara tüzel olarak yazılan imzası bulunan temel başvuru yazılarıdır. Türk anayasalarına göre isteyen bütün türk vatandaşları resmi olan kurum ve kuruluşlara dilekçe yazma hakkına sahiptir. Bir insanın dilekçe yazması ya da internetten dilekçe örneği araması çok olası bir durumdur ki bizlerde bunun için en geçerli ve güncel dilekçe örneklerini burada yayınlıyoruz.
Temel olarak dilekçe yazmanın basit kurallarını aşağıda bulabilirsiniz.
Dilekçe nasıl yazılır?
1.   Dilekçe yazarken beyaz A4 kullanabilirsiniz, kesinlikle kağıdın arka yüzüne herhangi bir yazı yazamazsınız, gerekli durumlarda ikinci bir kağıt kullanın ve birinci kağıtta dilekçenin iki veya daha fazla sayfadan oluştuğunu belirtin .
2.   İstediğiniz dilekçeyi bilgisayarda ve daktiloda yazabilirsiniz, eğer elle yazacaksanız tükenmez veya dolma kalem kullanın, mürekkep renkleri mavi veya siyah olabilir, başka renkleri kullanamazsınız.
3.   Dilekçeyi yazdığınız kişi veya hangi kurum ise ona hitap ettiğinizi belirtin.
Dilekçe Örneği Nasıl Olur?
Dilekçeyi yazmadan önce temel yerleşim kurallarını bilmek gerekir, aslında bu basit olan kuralları tam olarak anlayabilirseniz, istediğiniz makama kuruluşa hiç düşünmeden çekinmeden çok rahat bir şekilde dilekçe yazabilirsiniz.
Dilekçe temeli nasıl olur?
Sırasıyla; TARİH, MAKAM ADI, KONUNUN METNİ, İMZA, DİLEKÇEYİ YAZANIN ADI  ve DİLEKÇEYİ YAZANIN ADRESİ.
Tarih sol tarafa, makamın adı ortaya, konun metni en az bir pragraf, imza sağ alt köşeye ve altına adınızı ve adresinizi yazmak kalıyor…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder